Véget ért az iraki választás
_magyar_ 2005.02.01. 10:55
Az iraki nép igent mondott a demokráciára és nemet a terrorizmusra. (A képen egy, a diktatúra korából származó szavazócetli látható)
Vasárnap 50 év után Irakban ismét választásokat rendeztek, és erre a jeles napra az ország minden politikai, vallási, terrorista ereje mozgósított. A 14,2 millió szavazó nagy többsége dacolva minden veszéllyel és fenyegetéssel úgy döntött, hogy nem fogja országa sorsát hagyni kicsúszni a keze közül. A végleges jelentések szerint 60% adta le voksát, de a jelenléti ráta Bagdad néhány körzetében 95%-ig is felkúszott.
A választóknak több merénylet elkövetésével is próbálták a kedvét szegni a terroristák. A rendkívüli biztonsági intézkedések ellenére is sikerült több támadást megvalósítaniuk, amelyek során 36 ember életét kioltották, 96 embert pedig megsebesítettek. A választók dolgát nem könnyítették meg (azazhogy túl egyszerűvé is tették) egyes síita vezetők, akik kijelentették, hogy a pokolra jut mindenki, aki nem az Ali asz-Szisztani nagyajatollah által támogatott pártszövetségre adja le voksát.
Ezek után nem csoda, hogy George W. Bush a vasárnap délután átütő sikerként értékelte az eseményt. „Az irakiak a nagy veszélyek ellenére jelentős számban tettek hitet a demokrácia mellett és elutasították a terroristák antidemokratikus ideológiáját. (…) Az irakiaknak tovább kell haladniuk a demokrácia útján. Az amerikaiak nevében szeretnék gratulálni ehhez a nagy és történelmi jelentőségű teljesítményhez.” – jelentette ki. Az amerikai elnök azt is hozzá tette, hogy ez az eredmény jelzés a terroristáknak is, miszerint az embereknek elegük van a vérontásból, a merényletekből. Beszédét azzal fejezte be, hogy ígéretet tett az iraki rendőrség és a hadsereg kiképzésének folytatására, hogy a rendfenntartást mielőbb átadhassák az arab állam vezetésének. Később még hozzá tette, hogy ha az új iraki kormány kéri, haladéktalanul kivonják az amerikai csapatokat az ország területéről. Később a világ vezető politikusai (köztük Javier Solana, Kofi Annan és számos nemzet kormánya) is üdvözölte a választásokat, amit mindenki nagy sikerként értékelt.
Az esemény természetesen világszerte címlapon szerelt az újságokban. Az európai sajtó most sem tagadta meg önmagát, és még csak meg sem próbált örülni az ország demokratizálódásának. "A demokráciát azonban nem lehet erővel vagy megszállással terjeszteni” - írta a belga De Sta Ndaard. "A választások nem fedik el azt a tényt, hogy egy olyan háborút követve írták ki, amely hazugságokon alapul” – így a német Berliner Zeitung. A legdurvább vád a szintén német Frankfurter Rundschau hasábjain jelent meg: az újság szerint a választás se szabad, sem tisztességes nem volt, pusztán annyi a pozitívum benne, hogy megrendezték. A magyar lapokra ez szerencsére nem igaz: „Győzelem” (Népszabadság) „Hiába támadott az al-Kaida” (Blikk) „Az irakiak kezükbe vették sorsukat” (RTL Klub Online) írták hétfőn az ismertebb hazai médiumok.
„Köszönjük Bush!” Azt hiszem ennyivel legalább tartozik a világ az amerikai elnöknek, akinek a kitartásának köszönhetően egy újabb ország a szabadság és demokrácia útjára lépett. Sok sikert, iraki nép!
|